Παγκόσμιο πρωταθλημα FINA: 9ο το ντουέτο Πλατανιώτη-Παπάζογλου στη συγχρονισμένη

Στην 9η θέση του τελικού στο τεχνικό πρόγραμμα οι Πλατανιώτη-Παπάζογλου Reuters / BERNADETT SZABO

Το δίδυμο Πλατανιώτη-Παπάζογλου πήρε την 9η θέση στον τελικό του ντουέτου συγχρονισμένης κολύμβησης στο τεχνικό πρόγραμμα του παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου, που διεξάγεται στη Βουδαπέστη. Το βράδυ (22.30) ξεκινά τις υποχρεώσεις της η εθνική ομάδα πόλο γυναικών με αντίπαλο τη Ρωσία.

Η Ευαγγελία Παπάζογλου και η Ευαγγελία Πλατανιώτη προκρίθηκαν στον τελικό με την 8η καλύτερη επίδοση από τις 12 ομάδες και στον τελικό πήραν ελάχιστα χαμηλότερο βαθμό από τα προκριματικά (85.7439 / 85.8407).

2017 07 16T092726Z 1810735984 UP1ED7G0Q9PL6 RTRMADP 3 SWIMMING WORLD

(Πλατανιώτη και Παπάζογλου στην εκτέλεση του προγράμματος τους - Πηγή: Reuters / BERNADETT SZABO)

2017 07 16T110733Z 1173444700 UP1ED7G0UWKPQ RTRMADP 3 SWIMMING WORLD

(Εντυπωσιακή φιγούρα για το Ελληνικό δίδυμο - Πηγή: Reuters / Stefan Wermuth)

Η διαφορά αυτή όμως τους κόστισε τελικά μία θέση, αφού τους ξεπέρασαν οι Ελληνίδες της Αυστριακής ομάδας: οι αδελφές Ειρήνη και Άννα-Μαρία Αλεξανδρή που έφυγαν από τη χώρα μας και εκπροσωπούν πλέον την Αυστρία ήταν 8ες.

18239929

(Οι αδελφές Αλεξανδρή στην 8η θέση με την Αυστρία - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ZSOLT CZEGLEDI)

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στο φαβορί Ρωσικό δίδυμο Κολεσνιτσένκο-Πάσκεβιτς.

1FINADUETTECHNICAL3

(Τα αποτελέσματα του τελικού)

Σειρά θα πάρει το απόγευμα η εθνική ομάδα, στο ομαδικό του τεχνικού προγράμματος, ενώ αύριο στον τελικό του μικτού θα αγωνιστεί το Ελληνικό δίδυμο του Βασίλη Γκορτσίλα με την Όλγα Κουργιαντάκη.

18237998

(Κουργιαντάκη και Γκορτσίλας στον τελικό του μικτού - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / ZSOLT CZEGLEDI)

26η η Αραούζου στα 10 χλμ

Η Κέλυ Αραούζου δεν μπόρεσε να πλασαριστεί ψηλά στον αγώνα των 10 χλμ. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια τερμάτισε 26η σε 2:04:25, 4 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα πίσω από την πρώτη Οριέλ Μιγιέ από τη Γαλλία (2:00:13.70).

2017 07 16T083303Z 1372935623 UP1ED7G0NR2JQ RTRMADP 3 SWIMMING WORLD

(Απαιτητικός ο αγώνας των 10 χλμ - Πηγή: Reuters / LASZLO BALOGH)

Εχθές οι οι Γιώργος Αρνιακός και Αστέριος Δαλδογιάννης τερμάτισαν στην 29η και 37η θέση αντίστοιχα στα 5 χιλιόμετρα, στην πρώτη τους παρουσία σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα.