Οι αντίπαλοι του Ολυμπιακού: Μήνυμα από Μέσι και Ντιμπάλα

Ο Λίονελ Μέσι ε΄δωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα στο γήπεδο της Αλαβές Reuters / VINCENT WEST

Με προσωπικό σόου από το Λίονελ Μέσι (2 γκολ) και του Πάολο Ντιμπάλα (χατ-τρικ) Μπαρτσελόνα και Γιουβέντους κέρδισαν εκτός έδρας στα πρωταθλήματά τους. Η 3η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, Σπόρτινγκ, υποδέχεται αύριο Κυριακή (20.00) την Εστορίλ για το πρωτάθλημα Πορτογαλίας.

Ο Μέσι και οι άλλοι

Η εικόνα της Μπαρτσελόνα παραμένει ακόμη μέτρια (αν και ήταν βελτιωμένη). Η νίκη της 2ης αγωνιστικής στην Ισπανία της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Αλαβές πιστώνεται κυρίως στο Λιονέλ Μέσι (απόντος του τραυματία Λουίς Σουάρες).

2017 08 26T174303Z 1959231014 RC17132C9E20 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN ALV FCB

(Ο Μέσι έδωσε το τρίποντο στην Μπαρτσελόνα - Πηγή: VINCENT WEST)

Ο Αργεντινός έκανε τα πάντα: εκτέλεσε πέναλτυ στο 31 που απέκρουσε ο Πατσέκο, έβαλε στο β μέρος δύο τέρματα (55-66) για να πάρει η Μπαρτσελόνα το τρίποντο, ενώ είχε και δοκάρι (4ο μετά τα τρία δοκάρια στο ματς της προηγούμενης αγωνιστικής).

2017 08 26T174726Z 288482261 RC16188A0B80 RTRMADP 3 SOCCER SPAIN ALV FCB

(Ο Μέσι πανηγυρίζει ένα από τα δύο γκολ της Μπαρτσελόνα στην έδρα της Αλαβές - Πηγή: REUTERS / VINCENT WEST)

Η επιστροφή του Σουάρες, η ενσωμάτωση του Ντεμπελέ, αλλά και πιθανή περαιτέρω ενίσχυση της Μπαρτσελόνα (έπαιξε και ο Παουλίνιο στο β ημίχρονο), θα δώσει τη δυνατότητα στον Βαλβέρδε να παρουσιάσει μια πιο πειστική ομάδα.

Ανατροπή στη Γένοβα με Ντιμπάλα

Η Τζένοα προηγήθηκε μόλις στο 7 με 2-0 της Γιουβέντους (1' αυτ. Πιάνιτς, 7' πέν. Γκαλαμπίνοφ), δεν είχε όμως υπολογίσει τον Πάουλο Ντιμπάλα. Ο Αργεντινός στράικερ στο 14 και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (πεν.) πρόλαβε να ισοφαρίσει (και τα δύο πέναλτυ καταλογίστηκαν με τη βοήθεια του συστήματος VAR).

2017 08 26T180845Z 1982748965 RC18D53A4F60 RTRMADP 3 SOCCER ITALY GEN JUV

(Τρία γκολ για τη Γιουβέντους ο Ντιμπάλα - Πηγή: REUTERS / MASSIMO PINCA)

Στο 62 ο Κουδράδο έβαλε τη Γιουβέντους μπροστά με 3-2 και ο Ντιμπάλα ολοκλήρωσε το χατ-τρικ στο 92, για το τελικό 2-4 της Γιουβέντους.

2017 08 26T174005Z 1149600979 RC1CE280DF40 RTRMADP 3 SOCCER ITALY GEN JUV

(Οι παίκτες της Γιουβέντους πανηγυρίζουν το γκολ του Κουαδράδο - Πηγή: REUTERS / MASSIMO PINCA)