Eurobasket 2017: Ξεκίνημα με νίκη επί της Ισλανδίας η εθνική ομάδα (vids)

Στο β ημίχρονο "καθάρισε" το ματς με την Ισλανδία η εθνική μπάσκετ στην πρεμιέρα του Eurobasket 2017 ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARKKU OJALA

Η εθνική ξεκίνησε με νίκη επί της Ισλανδίας τις υποχρέωσεις της στο Eurobasket 2017. Απέναντι σε μια αδύναμη ομάδα η εθνική είχε ένα πολύ κακό β δεκάλεπτο (που θα της στοιχίσει στα δύσκολα ματς αν επαναληφθεί), αλλά με την ώθηση από τον "ιπτάμενο Θανάση Αντετοκούνμπο" και τους πόντους από Παππά και Πρίντεζη, η εθνική διόρθωσε την εικόνα της στο β' μέρος.

Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα η εθνική γρήγορα έκανε το 11-8, 23-8 με σερί στο ανοιχτό γήπεδο (πιέζοντας την μπάλα) αλλά και όποτε χρειάστηκε κοντά στο καλάθι.

18403775

(Οι Ισλανδοί πίεσαν την εθνική ομάδα στο α ημίχρονο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARKKU OJALA)

Με τον Παππά να μπαίνει από τον πάγκο «ζεστός» η διαφορά πήγε και στο +19 (29-10) και ουσιαστικά εξελίχθηκε σε ένα τεστ για τους διεθνείς απέναντι σε μια ομάδα με σέντερ ύψους 2 μέτρων (...).

1 4213187

(Πρώτος σκόρερ της εθνικης ο Παππάς - Πηγή: EUROKINISSI)

Εκεί η εθνική εμφάνισε τα προβλήματα της και το νεκρό διάστημα στην επίθεση σε σετ ματς. Χωρίς σκορ, δέχθηκε εκείνη σερί από τη μαχητική Ισλανδία, που εκμεταλλεύτηκε πολύ καλά το πικ εν ρολ και μείωσε σε 33-31 (από το 32-14). Τους δώσαμε τρεις φορές μάλιστα βολές σε τρίποντο και κλείσαμε το ημίχρονο με 13 λάθη (20 συνολικά στο τέλος)!

18403773

(Προβλημάτισε η εθνική ομάδα στο β δεκάλεπτο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARKKU OJALA)

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, η εθνική έσφιξε την άμυνα και με μαζεμένους πόντους του Καλάθη (που πίεσε μαζί με το Μάντζαρη) άνοιξε τη διαφορά και στη συνέχεια ήταν η σειρά του Αντετοκούνμπο-σόου: καρφώματα, άμυνα και μια τάπα σε προσπάθεια καρφώματος έδωσε την απαραίτητη ενέργεια στην εθνική, που δεν έχασε τη διψήφια διαφορά. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αποθέωσε τον αδελφό του στο Instagram. Μελανό σημείο του δεκαλέπτου ότι χάσαμε για πρώτη φορά τα ριμπάουντς.

Αντετοκούνμπο (συνέχισε στον ίδιο ρυθμό) και Παππάς (μπήκε και πάλι στην εξίσωση του σκοραρίσματος) διεκδικούν τον τίτλο του πολυτιμότερου, ενώ και ο Πρίντεζης αθόρυβα πρόσθεσε και αυτός σκορ με τη διαφορά στο τέλος να φτάνει πάνω από τους 20 πόντους.

1 4213257

(Σπουδαία εμφάνιση του Θανάση Αντετοκούνμπο - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARKKU OJALA)

Τα 10λεπτα: 26-10, 37-33 (11-23), 61-45 (24-12), 90-61 (29-16).

Στο πρώτο παιχνίδι του ομίλου μας η Σλοβενία κέρδισε 90-81 την Πολωνία. Ο Ντράγκιτς με 30 πόντους έδειξε σε εξαιρετική κατάσταση για τους νικητές, ενώ και οι Πολωνοί ήταν απόλυτα μαχητικοί και πάλεψαν μέχρι το τέλος τον αγώνα (22 πόντους το νέο αστέρι τους Πονίτσκα).

18403203

(Ηγέτης της Σλοβενίας ο Ντράγκιτς (δ.) - Πηγή: ΑΠΕ ΜΠΕ / EPA / MARKKU OJALA)

Στο βραδυνό ματς έγινε η έκπληξη με τους διοργανωτές Φινλανδούς να γυρνούν από το 63-70 και σε ένα 2λεπτο να στέλνουν το ματς με τη Γαλλία στην παράταση (72-72).

Εκεί ολοκλήρωσαν την ανατροπή (εκπληκτικός ο νεαρός Μαρκάνεν) και με σουτ στην τελευταία επίθεση κέρδισαν 86-84 και βάζουν μεγάλη πίεση στους τρικολόρ αλλά και στην εθνική για το ματς του Σαββάτου. Στους άλλους ομίλους η Γεωργία του Ηλία Ζούρου κέρδισε 79-77 τη Λιθουανία.