Δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών ο «πράσινος» Κώστας Γκελαούζος!

ΤΖΑΜΑΡΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ / INTIME NEWS

Μεγάλη επιτυχία για τον Έλληνα πρωταθλητή Κώστα Γκελαούζο, ο οποίος τερμάτισε τρίτος στον 37ο Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας με χρόνο 2:19.02 και έγινε ο δεύτερος γρηγορότερος Έλληνας όλων των εποχών στην Αυθεντική Διαδρομή, πίσω από τον Νίκο Πολιά, που έχει το 2.17.56 από τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας.

Την ίδια ώρα, ο Γκελαούζος κατέκτησε για τρίτη συνεχή χρονιά τον τίτλο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου, με δεύτερο τον Παναγιώτη Καραϊσκο.

Από την πρώτη στιγμή, ο Έλληνας αθλητής είχε τη στήριξη των οπαδών του Παναθηναϊκού, καθώς σε αρκετά σημεία της διαδρομής υπήρχαν φίλοι του «τριφυλλιού» που τον αποθέωναν.

Πρώτος τερμάτισε ο 42χρονος Κενυάτης δρομέας Τζον Κιπκορί Κόμεν, με χρόνο 2 ώρες, 16 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο, επίσης Κενυάτης, Φελισιέν Μουχιτίρα με χρόνο 2:16.43.