Κύπελλο Ελλάδας: πρόκριση του Ολυμπιακού με νίκη στην Σπάρτη

EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ

Ο Ολυμπιακός έκανε το 3 στα 3 στον όμιλο του κερδίζοντας με 1-0 στην Σπάρτη και πήρε και αυτός το εισιτήριο για τους 16, πρώτος από τον όμιλος του, με τον Πλατανιά να επωφελείται και να είναι ο 2ος. Με νίκη 3-0 στις Σέρρες ο Πανιώνιος αποχαιρέτησε και τυπικά το θεσμό.

Περισσότερο με αγγαρεία έμοιαζε το ματς για πολλούς παίκτες του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο με την Σπάρτη, αφού εκτός του Τσόρι και του Καμπιάσο, που απέδειξαν ότι είναι απόλυτα επαγγελματίες, κάποιοι άλλοι «δικαίωσαν» τον Μπέντο, που δεν τους υπολογίζει.

Οι φίλοι των γηπεδούχων γέμισαν και τα γύρω λοφάκια από το γήπεδο και είδαν την ομάδα τους να έχει κάποια καλά σουτ στο 45λεπτο, ενώ ο Ντε Λα Μπέγια είχε την καλύτερη στιγμή των ερυθρόλευκων με σουτ στο 37.

3993999

(Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Στο β μέρος οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο, ιδιαίτερα μετά την είσοδο και του Μανθάτη αντί του Μάριν στο ματς, με τον Ανδρούτσο να κερδίζει πέναλτυ στο 62, που δεν κατελόγισε ο διαιτητής και τον Μανθάτη στο 66 να δίνει τη νίκη με 1-0 στον Ολυμπιακό, που πέρασε πρώτος, με τον Πλατανιά να τον ακολουθεί από τον 2ο όμιλο.

3994076

(Σκόρερ του Ολυμπιακού ο Μανθάτης - Πηγή: EUROKINISSI SPORTS / ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ)

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου

1. Ολυμπιακός 9
2. Πλατανιάς 6
----------------------------
3. Σπάρτη 3
4. Χανι’α 0

Άνευ ουσίας ήταν το ματς του Πανσερραϊκού με τον Πανιώνιο στον 8ο όμιλο, αφού Κισσαμικός και Λεβαδειακός έιχαν εξασφαλίσει την πρόκριση και απλά οι κυανέρυθροι διασκέδασαν λίγο τις εντυπώσεις για τον αποκλεισμό τους με νίκη 3-0 και δύο γκολ από τον Ενγκόνγκ, που έδειξε ότι δικαιούται μεγαλύτερο χρόνο συμμετοχής και στα ματς πρωταθλήματος.