Αριθμός ρεκόρ υποψηφιοτήτων στα Όσκαρ για την καλύτερη ξενόγλωσση ταινία
Πηγή: REUTERS/Brendan McDermid

Συνολικά 92 ταινίες – αριθμός ρεκόρ - είναι φέτος, υποψήφιες, για μία θέση στην τελική πεντάδα που θα διεκδικήσει το Όσκαρ καλύτερης ξενόγλωσσης ταινίας.

Για πρώτη φορά κατέθεσαν υποψηφιότητες η Αϊτή, η Μοζαμβίκη, η Σενεγάλη, η Συρία και η Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος.

Ισχυρές προτάσεις στη φετινή κούρσα για τα Όσκαρ θεωρούνται η ταινία που σκηνοθέτησε η Αντζελίνα Τζολί «First They Killed My Father» με την οποία διεκδικεί το Όσκαρ η Καμπότζη, η αυστριακή πρόταση «Happy End» του Μίχαελ Χάνεκε, η ταινία «A Fantastic Woman» του Σεμπαστιάν Λέλιο από τη Χιλή, η γαλλική πρόταση, το «BPM Beats Per Minutes» του Ρομπέν Καμπιγιό που κέρδισε το Μεγάλο Βραβείο της Επιτροπής στις Κάννες, η ταινία «Foxtrot» από το Ισραήλ, η ταινία «Thelma» από τη Νορβηγία και το «Loveless» του Αντρέι Ζβιαγκίντσεφ από τη Ρωσία.

Οι υποψηφιότητες στην κατηγορία ξενόγλωσσης ταινίας για τα Όσκαρ 2017 είναι:

  1. Αφγανιστάν «A Letter to the President» σκηνοθέτης,Roya Sadat
  2. Αλβανία «Daybreak» σκηνοθέτης, Gentian Koçi
  3. Αλγερία «Road to Istanbul» σκηνοθέτης, Rachid Bouchareb
  4. Αργεντινή «Zama» σκηνοθέτης, Lucrecia Martel
  5. Αρμενία «Yeva» σκηνοθέτης, Anahit Abad
  6. Αυστραλία «The Space Between» σκηνοθέτης, Ruth Borgobello
  7. Αυστρία «Happy End» σκηνοθέτης, Michael Haneke
  8. Αζερμπαϊτζάν «Pomegranate Orchard» σκηνοθέτης, Ilgar Najaf,
  9. Μπαγκλαντές «The Cage» σκηνοθέτης, Akram Khan,
  10. Βέλγιο «Racer and the Jailbird», σκηνοθέτης, Michael R. Roskam
  11. Βολιβία «Dark Skull» σκηνοθέτης, Kiro Russo,
  12. Βοσνία-Ερζεγοβίνη «Men Don’t Cry» σκηνοθέτης, Άλεν Ντρλιέβιτς,
  13. Βραζιλία «Bingo - The King of the Mornings» σκηνοθέτης, Daniel Rezende,
  14. Βουλγαρία «Glory» σκηνοθέτες, Petar Valchanov, Kristina Grozeva,
  15. Καμπότζη «First They Killed My Father» σκηνοθεσία, Αντζελίνα Τζολί
  16. Καναδάς «Hochelaga, Land of Souls» σκηνοθέτης, François Girard,
  17. Χιλή «A Fantastic Woman» σκηνοθέτης, Sebastián Lelio
  18. Κίνα, «Wolf Warrior 2» σκηνοθέτης, Wu Jing,
  19. Κολομβία «Guilty Men» σκηνοθέτης, Ivan D. Gaona,
  20. Κόστα Ρίκα «The Sound of Things» σκηνοθέτης, Ariel Escalante,
  21. Κροατία «Quit Staring at My Plate», σκηνοθέτης, Hana Jušić
  22. Τσεχία «Ice Mother» σκηνοθέτης, σκηνοθέτης, Bohdan Slama
  23. Δανία «You Disappear» σκηνοθέτης, Peter Schοnau Fog,
  24. Δομινικανή Δημοκρατία «Woodpeckers» σκηνοθέτης, Jose Maria Cabral
  25. Εκουαδόρ «Alba» σκηνοθέτης, Ana Cristina Barragαn
  26. Αίγυπτος «Sheikh Jackson» σκηνοθέτης, Amr Salama
  27. Εσθονία «November» σκηνοθέτης, Rainer Sarnet,
  28. Φινλανδία «Tom of Finland» σκηνοθέτης, Dome Karukoski,
  29. Γαλλία «BPM (Beats Per Minute)» σκηνοθέτης, Robin Campillo
  30. Γεωργία «Scary Mother» σκηνοθέτης, Ana Urushadze,
  31. Γερμανία «In the Fade» σκηνοθέτης Fatih Akin
  32. Ελλάδα «Amerika Square» σκηνοθέτης, Γιάννης Σακαρίδης (Yannis Sakaridis)
  33. Αϊτή «Ayiti Mon Amour» σκηνοθέτης, Guetty Felin,
  34. Ονδούρα «Morazan» σκηνοθέτης Hispano Durοn
  35. Χονγκ Κονγκ «Mad World» σκηνοθέτης Wong Chun,
  36. Ουγγαρία «On Body and Soul» σκηνοθέτης Ildikο Enyedi,
  37. Ισλανδία «Under the Tree» σκηνοθέτης Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
  38. Ινδία «Newton» σκηνοθέτης, Amit V Masurkar,
  39. Ινδονησία «Turah» σκηνοθέτης Wicaksono Wisnu Legowο
  40. Ιράν «Breath» σκηνοθέτης, Narges Abyar
  41. Ιράκ «Reseba - The Dark Wind» σκηνοθέτης, Hussein Hassan
  42. Ιρλανδία «Song of Granite» σκηνοθέτης, Pat Collins
  43. Ισραήλ «Foxtrot» σκηνοθέτης, Samuel Maoz,
  44. Ιταλία «A Ciambra» σκηνοθέτης, Jonas Carpignano
  45. Ιαπωνία «Her Love Boils Bathwater» σκηνοθέτης, Ryota Nakano
  46. Καζακστάν «The Road to Mother» σκηνοθέτης, Akhan Satayev
  47. Κένυα «Kati Kati» σκηνοθέτης Mbithi Masya
  48. Κόσοβο «Unwanted» σκηνοθέτης, Edon Rizvanolli
  49. Κιργιστάν «Centaur» σκηνοθέτης Aktan Arym Kubat
  50. Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος «Dearest Sister» σκηνοθέτης, Mattie Do
  51. Λετονία «The Chronicles of Melanie» σκηνοθέτης, Viestur Kairish
  52. Λίβανος «The Insult» σκηνοθέτης, Ziad Doueiri
  53. Λιθουανία «Frost» σκηνοθέτης Sharunas Bartas
  54. Λουξεμβούργο «Barrage» σκηνοθέτης Laura Schroeder
  55. Μεξικό «Tempestad» σκηνοθέτης Tatiana Huezo
  56. Μογγολία «The Children of Genghis» σκηνοθέτης, Zolbayar Dorj
  57. Μαρόκο «Razzia» σκηνοθέτης, Nabil Ayouch
  58. Μοζαμβίκη «The Train of Salt and Sugar» σκηνοθέτης, Licinio Azevedo
  59. Νεπάλ «White Sun» σκηνοθέτης, Deepak Rauniyar
  60. Ολλανδία «Layla M.» σκηνοθέτης Mijke de Jong
  61. Νέα Ζηλανδία «One Thousand Ropes» σκηνοθέτης Tusi Tamasese,
  62. Νορβηγία «Thelma» σκηνοθέτης, Joachim Trier
  63. Πακιστάν «Saawan» σκηνοθέτης, Farhan Alam
  64. Παλαιστίνη «Wajib» σκηνοθέτης Annemarie Jacir
  65. Παναμάς «Beyond Brotherhood» σκηνοθέτης, Arianne Benedetti
  66. Παραγουάη «Los Buscadores» σκηνοθέτες, Juan Carlos Maneglia, Tana Schembori
  67. Περού «Rosa Chumbe» σκηνοθέτης Jonatan Relayze
  68. Φιλιππίνες «Birdshot» σκηνοθέτης, Mikhail Red
  69. Πολωνία «Spoor» σκηνοθέτες, Agnieszka Holland, Kasia Adamik,
  70. Πορτογαλία «Saint George» σκηνοθέτης, Marco Martins
  71. Ρουμανία «Fixeur» σκηνοθέτης, Adrian Sitaru
  72. Ρωσία «Loveless» σκηνοθέτης, Andrey Zvyagintsev
  73. Σενεγάλη «Félicité» σκηνοθέτης, Alain Gomis
  74. Σερβία «Requiem for Mrs. J.» σκηνοθέτης, Bojan Vuletic
  75. Σιγκαπούρη «Pop Aye» σκηνοθέτης, Kirsten Tan
  76. Σλοβακία «The Line» σκηνοθέτης, Peter Bebjak
  77. Σλοβενία «The Miner» σκηνοθέτης Hanna A. W. Slak
  78. Νότια Αφρική «The Wound» σκηνοθέτης, John Trengove
  79. Νότια Κορέα «A Taxi Driver» σκηνοθέτης, Jang Hoon
  80. Ισπανία «Summer 1993» σκηνοθέτης, Carla Simοn
  81. Σουηδία «The Square» σκηνοθέτης, Ruben Οstlund
  82. Σουηδία «The Divine Order» σκηνοθέτης, Petra Volpe
  83. Συρία «Little Gandhi» σκηνοθέτης, Sam Kadi
  84. Ταϊβάν «Small Talk» σκηνοθέτης, Hui-Chen Huang
  85. Ταϊλάνδη «By the Time It Gets Dark» σκηνοθέτης, Anocha Suwichakornpong
  86. Τυνησία «The Last of Us» σκηνοθέτης, Ala Eddine Slim
  87. Τουρκία «Ayla: The Daughter of War» Can Ulkay, σκηνοθέτης
  88. Ουκρανία «Black Level» σκηνοθέτης, Valentyn Vasyanovych
  89. Ηνωμένο Βασίλειο «My Pure Land» σκηνοθέτης, Sarmad Masud
  90. Ουρουγουάη «Another Story of the World» σκηνοθέτης, Guillermo Casanova
  91. Βενεζουέλα «El Inca» σκηνοθέτης, Ignacio Castillo Cottin
  92. Βιετνάμ «Father and Son» σκηνοθέτης, Luong Dinh Dung.

Οι υποψηφιότητες για τα 90α Βραβεία Όσκαρ θα ανακοινωθούν την Τρίτη 23 Ιανουαρίου 2018, αναφέρει το Αθηναϊκό πρακτορείο. 

Η τελετή απονομής των Βραβείων της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών θα πραγματοποιηθεί στις 4 Μαρτίου 2018 στο Dolby Theatre στο Hollywood & Highland Center του Χόλιγουντ και θα μεταδοθεί ζωντανά από το τηλεοπτικό δίκτυο ABC.

Διαβάστε επίσης
Δες τον κόσμο μέσα από το φακό του CNN Greece. Ακολούθησέ μας στο Instagram!