Αποτελεσματικός ο Ηρακλής κέρδισε 1-0 τον Παναθηναϊκό στο ντεμπούτο Στραματσιόνι-Εσιέν

EUROKINISSI

Μια μέρα πριν τα γενέθλια των 107 χρόνων ιστορίας του ο Ηρακλής πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού με το γκολ του Βέλλιου στο 23.

Στο κακό πρώτο ημίχρονο του Παναθηναϊκού ο Έλληνας φορ του Ηρακλή εξέθεσε την άμυνα του «τριφυλλιού» και τον Στιλ για το μοναδικό όπως αποδείχθηκε γκολ της αναμέτρησης. Το 4-4-2 του Στραματσιόνι, που κάθισε για πρώτη φορά επίσημα στον πάγκο, θέλει πολλή δουλειά. Εσιέν και Ζέκα δεν έβγαλαν την δημιουργικότητα, που χρειάζεται, ενώ Ατζαγκούν και Αμπέιντ είχαν ημιτελείς προσπάθειες. Καρέλης και Μπεργκ ήταν σχεδόν αποκομμένοι με αποτέλεσμα μόνον ένα σουτ του Έλληνα επιθετικού σε 45 λεπτά. Όσο για την άμυνα είχε πρόβλημα και στα δύο άκρα (Τριανταφυλλόπουλος και Πράνιτς), κυρίως από την πλευρά του Κροάτη, ενώ Ταυλαρίδης και Σάντσεθ έχασαν πολλές μάχες από τον Βέλλιο.

Στο β ημίχρονο ο Ηρακλής οπισθοχώρησε και αμύνθηκε οργανωμένα, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός δεν βρήκε γκολ στις φάσεις, που έφτιαξε με δύο ενέργειες του Καρέλη και μια εκτέλεση φάουλ του Νίνη (που είχε μπει αλλαγή). Έδειξε αντίδραση, όπως παραδέχθηκε και ο Ιταλός τεχνικός του Παναθηναϊκού, δίχως όμως αποτέλεσμα απέναντι στο ψυχωμένο σύνολο του Παπαδόπουλου. Ο Εσιέν στο ντεμπούτο του έβγαλε κάποια δείγματα των ικανοτήτων του, όμως θέλει πολύ χρόνο ακόμη για να βρει ρυθμό ώστε να δεσπόζει στο κέντρο (λίγο εξεζητημένη και η επιλογή του πάγκου να εκτελεί ο Γκανέζος όλα τα στημένα). Οι «πράσινοι» πλέον έχουν συγκάτοικο στην 2η θέση τον Πανιώνιο, ενώ την Δευτέρα θα βγει η απόφαση για την τύχη του ντέρμπυ με τον Ολυμπιακό.

Οι συνθέσεις.

Ηρακλής (4-2-3-1): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Σαραμαντάς, Καρασαλίδης, Ιντζόγλου, Πασάς, Ρομάνο (88 Περόνε), Μπουλούτ (76 Χαντί), Βέλλιος

Παναθηναϊκός (4-4-2): Στιλ, Τριανταφυλλόπουλος (73 Μαρινάκης), Σάντσεθ, Ταυλαρίδης, Πράνιτς, Αμπέιντ (86 Κλωναρίδης), Ζέκα, Εσιέν, Ατζαγκούν (58 Νίνης), Καρέλης, Μπεργκ

Πλατανιάς-Βέροια (29/11 17:15)
Ολυμπιακός-Αστέρας Τρίπολης (29/11 19:30)

16. Πανθρακικός 7

*(Ο Ολυμπιακός έχει 10 ματς. Πανιώνιος, Ηρακλής, ΠΑΣ, Ατρόμητος και Πανθρακικός έχουν από 12 ματς)